Bun venit pe www.farmaciaardealul.ro !

COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Mai multe poze

COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

19,50 lei

Availability: In stoc

  • * Preturile contin TVA
  • Livrare comanda prin Curierat Rapid sau Posta Romana de la 15 lei , TVA inclus.
  • Pentru comenzi mai mari de 250 lei* livrarea este gratuita!!!
  • *Subventionat fara kilometri suplimentari.
  • Peste 90% din comenzi sunt livrate in 24 de ore.
  • NOU: Nu se percepe taxa pentru kilogramele suplimentare.

Farmacia Ardealul va recomanda produsul COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Descriere

Detalii

Indicatii: Farmacia Ardealul va recomanda produsul COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol pulbere pentru soluţie orală

-       Paracetamol

-       Acid ascorbic

-       Clorhidrat de fenilefrină

În acest prospect găsiţi:

1. Ce este COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol şi pentru ce se utilizează

2. Înainte să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

3. Cum să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

4. Reacţii adverse posibile

5. Cum se păstrează COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

6. Informaţii suplimentare

1. Ce este Coldrex MaxGrip Fructe de pădure & Mentol şi pentru ce se

utilizează:

-       Paracetamolul are efect împotriva durerii şi ajută de asemenea la scăderea temperaturii dacă aveţi febră.

-       Clorhidratul de fenilefrină este decongestionant simpatomimetic care vă desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor.

-       Vitamina C (acidul ascorbic) înlocuieşte cantitatea de vitamina C care se poate pierde când aveţi o infecţie virală de tipul răcelii.

COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol ameliorează pe termen scurt simptomele de răceală şi gripă incluzând durere de cap, febră, durere în gât, dureri generalizate, congestie nazală, sinuzită şi durerile asociate acesteia.

2. Înainte să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Nu luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

-       dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, fenilefrină, acid ascorbic sau oricare dintre celelalte componente din COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol;

-       dacă luaţi sau aţi luat în ultimele două săptămâni medicamente denumite inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Consultaţi-vă cu medicul înainte de utilizare dacă:

-       aveţi probleme hepatice sau renale,

-       aveţi hipertensiune arterială, afecţiuni cardiace sau boli vasculare precum sindromul Raynaud (care se poate manifesta ca durere la nivelul degetelor de la mâini şi de la picioare ca răspuns la frig ori stres),

-       aveţi diabet zaharat,

-       aveţi tiroidă hiperactivă,

-       aveţi glaucom (presiune crescută în interiorul ochiului),

-       aveţi feocromocitom (o tumoră lângă rinichi),

-       aveţi probleme cu prostata sau dificultăţi la urinat,

Nu se administrează la copii cu vârsta sub 12 ani, cu excepţia cazului când este recomandat de către medic.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi acest medicament:

-       împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol, decongestionante (pentru congestive nazală sau nas înfundat) sau combinaţii pentru tuse şi răceală,

-       dacă luaţi sau aţi luat în ultimele două săptămâni medicamente denumite inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO), utilizate de obicei pentru tratamentul depresiei.

Înainte să luaţi acest medicament, consultaţi-vă cu medicul dumneavoastră dacă luaţi oricare dintre următoarele:

-       warfarină sau medicamente similare utilizate pentru subţierea sângelui,

-       medicamente pentru controlarea tensiunii arteriale, precum betablocantele,

-       digoxină sau medicamente similare pentru boli cardiace,

-       medicamente care blochează sau stimulează pofta de mâncare,

-       medicamente pentru tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice, de ex. amitriptilina.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament inclusiv COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol.

COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alăptării cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acest medicament poate produce ameţeli. Dacă sunteţi afectat de acestea, nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Un plic conţine 5 g de zaharoză. De acest lucru trebuie ţinut cont dacă aveţi diabet. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.

Conţine aspartam care este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Conţine galben amurg (E 110) şi carmoisină (E 122). Poate provoca reacţii alergice.

Conţine 117 mg de sodiu per plic. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu.

3. Cum să luaţi COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Pentru administrare orală.

Goliţi conţinutul plicului într-o cană şi umpleţi pe jumătate cu apă foarte fierbinte. Amestecaţi bine.

Adăugaţi apă rece dacă este necesar

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:

Doza recomandată este de un plic la fiecare 4-6 ore, în funcţie de necesităţi.

A nu se lua mai des de o dată la 4 ore. A nu se lua mai mult de 4 plicuri pe zi.

A nu se depăşi doza recomandată.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului.

Vă rugăm să vă adresaţi medicului dacă simptomele persistă.

Copii

Copii cu vârsta sub 12 ani:

Nu se administrează la copii sub 12 ani, cu excepţia cazului când este recomandat de către medic.

Dacă uitaţi să luaţi o doză de COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. A nu se lua mai des de o dată la 4 ore.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi.

Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată. În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea tensiunii arteriale.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Când utilizaţi acest produs puteţi prezenta:

Cefalee, ameţeli, nervozitate, tulburări de somn, creşterea tensiunii arteriale, greaţă şi vărsături.

Opriţi administrarea acestui medicament şi informaţi-l imediat pe medicul dumneavoastră dacă:

-       prezentaţi reacţii alergice precum erupţie cutanată sau prurit cutanat, uneori cu tulburări

-       respiratorii sau umflarea buzelor, limbii, gâtului sau feţei.

-       prezentaţi erupţie sau descuamare cutanată, sau ulcere ale cavităţii bucale.

-       aţi avut anterior tulburări respiratorii la administrarea de acid acetilsalicilic (aspirina) sau

-       antiinflamatoare nesteroidiene şi prezentaţi o reacţie similară cu acest medicament.

-       prezentaţi vânătăi sau sângerări inexplicabile.

-       prezentaţi o frecvenţă a pulsului neobişnuit de rapidă, sau o senzaţie de ritm cardiac neobişnuit de rapid ori neregulat.

-       sunteţi afectat de pierderea vederii, fapt ce se poate datora unei presiuni oculare anormal de mari. Acest lucru este mai probabil să apară în cazul persoanelor cu glaucom.

-       prezentaţi dificultăţi de urinare. Acest lucru este mai probabil să apară la bărbaţii cu prostate mărită.

Aceste reacţii sunt rare.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adverse nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

A se păstra la temperaturi sub 30°C.

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Informaţii suplimentare

Ce conţine COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol

Substanţele active sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic (vitamina C) 70 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

Celelalte componente sunt zaharoză, citratul de sodiu anhidru, acidul tartric, aspartam (E 951), aromă de fructe de pădure şi mentol, colorant Euroblend Blackcurrant (conţine galben amurg (E 110), carmoisină (E 122) şi verde S (E 142)).

Cum arată COLDREX MaxGrip Fructe de pădure & Mentol şi conţinutul ambalajului

Pulbere de culoare roz pal cu aromă de mentol şi fructe.

Ambalaje

Cutie cu 5 plicuri din hârtie - PE- Al - copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri din hârtie - PE- Al - copolimer EMAA a câte 7,6 g pulbere pentru soluţie orală

Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă și fabricantul

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă HIPOCRATE 2000 S.R.L. Str. Prahova, nr. 6A, Sector 1, Bucureşti, România Fabricant SmithKline Beecham S.A. Carretera de Ajalvir, km. 2500 28806 Alcalá de Henares, Madrid, Spania

Pentru orice informaţii despre acest medicament, vă rugăm să contactaţi reprezentanţa locală a deţinătorului autorizaţiei de punere pe piaţă :

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare SRL, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2), Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Sector 5, Bucureşti, Cod 050552, România, tel. 021 302 8 208

Sursa: www.anm.ro

Mai multe informatii

Mai multe informatii

Ingrijirea tenului Nu
Ingrijire barbati Nu
Protectie solara Nu
Par si scalp Nu
Curatare si demachiere Nu
Ingrijire bebelusi si copii Nu
Fond de ten Nu
Fata Nu
Corp Nu
Producator GlaxoSmithKline
Pareri